přidat přidat k oblíbeným
Benešovi na cestách - cestování karavanem, popisy kempů, zážitky

Polsko, Cesta okružna Polska 2018 (27.6.-13.7.2018)

Základní informace

  • Ujeto celkem na výjezdu autem: 2.000 km
  • Průměrná spotřeba; průměr na výjezdu autem: 9,16 l/100km; 55,4 km/hodinu
  • Průměrná cena SP/Kempu (noc): 186,0 Kč/noc; platili jsme za 10 nocí z celkem 16
  • Kvalita vybavení SP (max. 10 bodů): 3,0
  • Okolí místa přespání (max. 10 bodů): 5,0
  • Zajímavosti v okolí (max. 10 bodů): 7,5
  • Cyklostezky (max. 10 bodů): 7,0
  • Najeto/Nachozeno v regionu (km): 330/25
  • Nalezeno cache: 12
  • Seznam SP/P na naší trase:Görlitz, Bad Muskau, Stepnica (2), Swinjouscie (2), Miedzydzwoje (2), Kolobrzeg, Darlowko, Rowy (2), Hel, Gdaňsk (2), Wratislaw.

Úvodník

Tak letos došlo na Polsko. Jeli jsme také mj. ověřit některé mýty, které nejen u nás, o polácích a Polsku panují. Navíc jsme se moc těšili na čerstvé ryby, které nás opravdu doprovázely na každém kroku podél pobřeží. Velkou neznámou byly cesty. Tedy: Dálnice, rychlostní silnice bezvadné, platili jsme pouze Z Gdaňsku do Toruně. Ovšem místní (většinou mají trojciferné číslo), to je tedy něco. Zlatá D1 v době "největší slávy" ! Ale bohužel musí se na ně vjet, jinak se do cíle nelze dostat. Poláci bezvadní, často nás poplácávali po ramenou, vzpomínali často na Žatecký Ležák. Vůbec jsme se necítili v nějakém ohrožení nebo něco podobného. Vůbec nás během cesty nenapadlo se o této věci bavit. Potraviny: Vše v naprostém pořádku, řeč je o marketech. Na trzích kvalita a cena 1A ! Z pordejen jasně vyhrála Beruška (Biedronka). Ceny buď stejné, nebo nižší než v marketech u nás. Jídlo v restauracích bylo vynikající, velké porce a ceny slušné. Zde nám pomáhala často aplikace TripAdvisor. Zajímavostí je v Polsku mnoho. Jako poznávací výjezdy se zaměřením např. na historii, to je v Polsku ráj. Letos byl Balt dle místních hodně teplý, dost lidí (to se nám i zdálo-oproti Baltu v Německu) se koupalo. Pobřeží je rájem pro všechny sporty, kde potřebujete hlavně vodu nebo vítr. Nejlépe obojí :-) V obytných autech se pohybovali na naší trase převážně němečtí kolegové, poláci mají spíše karavany. Byli jsme asi 4 noci v kempech za cenu SP (40-50 Zl; asi 270,- Kč). U jezer na divoko úplně v pohodě. Dovolaná je i markýza, nábytek a gril (ALE na plyn!!). Nikdo neřeší. Jen z toho ohniště mají panickou hrůzu. A to my také. Při dnešním suchu je neštěstí hotové.Domluva v Polsku pro nás úplně v pohodě. když mluví pomalu, tak se nechá zvládnout i výklad v muzeu. Česky rozuměli všichni velmi (bardzo, to říkají pořád) dobře a byli všichni vždy nadšeni, když jsme zkoušeli po polski mluvit. Některé slovní obraty jsou velice zábavné. Polština nás bavila ... a je nakažlivá. Ještě Internet: Koupili jsme u Orange za neuvěřitelných 5 Zl 6+100 GB dat na jeden měsíc !! Za cenu necelého piva v hospodě (Cca 34 Kč). Ještě doma v Čechách jsem využíval data ale nespotřebovali jsme ani polovinu.

Mapa trasy

Mapa trasy Cesta Okružna Polska 2018

Mapa trasy ve formátu .pdf (0,8 MB) je zde: Mapa naší trasy (označeno černě)Görlitz-západní

Pohled na kostel v Görlitzu

Hezké město s atraktivním centrem, a údajně nejrozsáhlejší památkovou rezervaci v Německu. A je to kousek i jen na výlet.

Bad Muskau, park UNESCO

Pohled na zámek v parku Bad Muskau

Krajinný park na březích řeky Nisy je největším anglickým parkem ve střední Evropě. Na kolech dovoleno, vstup 0,- €

Świebodzin

Pohled na sochu

Proč jezdit za Kristem do Ria ? Stejně tu nej.. sochu Krista mají tady, ve Świebodzinu. A nedaleké městečko, se sochou přímo spjaté, je také krásné.

Szczecin (Štětín)

Pohled Štětín

Renesanční zámek pomořanských vévodů, katedrála Svatého Jakuba, pozdně gotický Loitzův dům, Senné náměstí s radnicí, Věž sedmi plášťů, Brána Pruské cti ...

Szczecin, Senné Náměstí

Pohled na náměstí ve Štětíně

... Národní muzeum, Futuristická Štětínská filharmonie a nábřeží Waly Chrobrego s Námořním muzeem. Hlavní památky. Cyklo stezky ve městě na dost dobré úrovni.

Stepnica

Molo ve Stepnici

Tak tady ve městečku na parkovišti se nám natolik líbilo, že jsme zde zůstali dvě noci. Stánek s čerstvou rybou (Super platýz!) hned u vjezdu. Klid a pohoda.

Wolin

Pohled na Wolin

Město Wolin je údajná kolébka polské civilizace ležícího na stejnojmenném ostrově. Hojně navštěvovaný je místní, rozlehlý skanzen. Doporučujeme.

Świnoujscie

Pohled na Svinoústí

Příjemné město ležící na třech ostrovech a sousedící s D. Tržnice na kraji města u hranic dají vzpomenout na hraniční prodej všeho. Koupání na plážích ve městě.

Wolinsky Park Narodowy

Pohled na park

Symbolem parku je Bielik (Orel mořský) a Zubr. Kdo má rád přírodu, tak se mu zde bude líbit. Kolo nebo pěšky, jen stánků s pitím není mnoho.

Zahrady Hortulus v Dobrzyca

Obrázek ze zahrad

Moc hezké zahrady, prohlídka tak 4 hod. A stojí to za to. Za dobré ceny je i nákup rostlinek. Hodně inspirace pro doma. Pro děti to moc není.

Balt ...

Pohled na moře

Letos opravdu teplý, jak mnozí místní ani nepamatují. A to ještě neví, co je čeká. Voda poměrně čistá, záleží také na místě.

Pláže u Miedzyzdroje

Pohled na promenádu

I podle lidí se jedná o hodně atraktivní místo na pobřeží Baltu. Nic tedy pro "samotáře". Promenáda je excelentní, to se musí nechat.

Baltycki Park Miniatur

Pohled na jednu z miniatur

Nedaleko kempu je tento park miniatur. Za pár peněz si lze prohlédnout významné stavby Pobaltí. I děcka si přijdou na své.

Miedzyzdroje promenáda slavných

Pohled na promenádu

Zrovna finišovali před jakousi významno akcí, tzn. že jsme ji neviděli úplně celou. Tedy příště. Na konci jsou ty nej stánky s uzenýma rybama!

Kolobrzeg

Pohled na Kolobřeh

Milé město s vyhlášeným majákem. Hodně lidí dělá tripy právě po majácích podél Baltu. Včetně vojenských bunkrů, a těch že tady je.

Darlówko/Darlowo

pohled na Darlowkó

Město leží při ústí řeky Wieprzy do moře. Zachované historické jádro s významnými památkami: Zámkem pomořanských vévodů a krále Erika I.

Ustka přístav

Pohled městečko Ustka

Další z hezkých rybářských a přístavních měst. Navíc i lázeňské. Nedaleko město Rowy (velice populární destinace) se vstupem do parku.

Jezero Modla

Pohled na jezero Modla

Hezké jezero se sice nachází v rezervaci ale nocovaní s obytným autem není problém. Nádherný klid a pozorování života zvířat.

Jezero Gardno

Pohled na jezero Gardno

Další z hezkých jezer. Nechá se objet na kolech po hezkých stezkách. Vstupné do SPN je 6 Zl. za osobu. Doporučujeme koupit průvodce parkem.

Slowinski Park Narodowy

Pohled na bránu do parku

Jeden den je příliš málo na návštěvu parku, který obsahuje 12 rezervací. Nestihnou se ani hlavní TIPy a lákadla. Ale zase ne všechny to úplně zajímá.

Sopoty

Ze Sopot

Hezké ale přeplněné město turisty z celého světa. Z Gdaňsku hezký výlet na kole (Cca 12 km jedna cesta). A POZOR: za vstup na molo se platí vstupné !!

Gdaňsk UNESCO

Pohled na Gdaňsk; slavnou stavbu

Tak Gdaňsk je opravdu krásný a jeden den to určitě nespraví. Nechte si min. dny 2 a kola s sebou, více se stihne ! Nás už docela tady tlačil čas.

Gdaňsk

Pohled na Gdaňsk

Dost lidí, není se ale vůbec čemu divit. UNESCO je dobrá vizitka a pozvánka k návštěvě tohoto přístavního města. A opět to chce průvodce, je lepší než net.

Toruň

Pohled na Toruň

Moc hezké město, je se na co koukat, a s velice zajímavou historií. V Toruni Dominují Koperník a výborné perníky. Více je v průvodcích nebo na internetu.

Toruň Kopernik

Pohled na náměstí ve městě

Na náměstí u sochy Koperníka je neustále živo. Jsou zde také výborné restaurace a cukrárny. Opět více o nich a dalším napoví App TripAdvisor.

Pneu nevydržela ...

Pohled na poruchu kola

Tak asi 250 km před kompletní výměnou pneu, jedna z nich nevydržela. Rezerva to jistila. Vydržely skoro 100.000 km, to není špatné. Teď máme Pirelli Carrier Camper.

Copyright © 2007 Benešovi